Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

 

11.04.2017

Zapraszamy na spotkanie z o. prof. dr hab.
Eustachym Rakoczym paulinem z Jasnej Góry

W imieniu Zarządu zapraszam na spotkanie z o. prof. dr hab. Eustachym Rakoczym paulinem z Jasnej Góry, ur. w Budzyniu, kapelanem Żołnierzy Niepodległości, Honorowym Obywatelem Chodzieży - 21 kwietnia (piątek) o godz. 18.30 , w siedzibie TMMP, ul. Boh. Stalingradu 7. Będzie można również kupić ostatnią publikację Gościa wydaną w 2016 roku " Na ordynansach trwamy. Z Królową Polski - żołnierski apel".

Z poważaniem Maria Bochan

obrazek_3obrazek_2obrazek_4obrazek_5obrazek_6obrazek_7

18.12.2017

Zapraszam na kolejny wykład z cyklu "Kościelne Dzieje Piły"

„Działalność Kapituły Nagrody ks. Bolesława Domańskiego w Pile”, Jacek Stróżyński , 25 stycznia 2017 r. środa), godz. 19.00, sala św. Jana Bosko Parafii Świętej Rodziny"

Z poważaniem Maria Bochan

2016-05-13

Zapraszamy na "Noc muzeów"
w Towarzystwie Miłośników Miasta Piły

14 maja 2016 roku, godz. 17.00 - 24.00 , "Piła, 4 czerwca 2006 roku" - prezentacje, dokumenty, wspomnienia.

2016-01-19

Biblioteka

Zbiory nasze liczą obecnie 370 woluminów. W 2015 roku powiększyły się o 33 nowe nabytki.


Czytaj więcej.

2015-11-25

"Spacerek" po pilskim dworcu PKP

Kolejny "Spacerek po mieście" odbył się 22 października 2015 roku po pilskim dworcu PKP, w przeddzień oficjalnego oddania po rocznym remoncie kapitalnym.

Czytaj więcej

Z poważaniem Maria Bochan

2015-11-23

Wspomnienia ze "Spacerku po mieście" po osiedlu Podlasie

Kolejny "Spacerek po mieście" odbył się po osiedlu Podlasie, w sobotę 26 września 2015 roku. Przewodnikiem był Maciej Usurski, członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, który jest mieszkańcem osiedla.

Czytaj więcej

Z poważaniem Maria Bochan

2015-10-15

Akt erekcyjny małej architektury (nowego pomnika) Piły w zbiorach Towarzystwa

Ofiarodawcą dokumentu są Zarząd Okręgu Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej w Poznaniu i Fundacja Pomocy Inwalidom Wojennym i Inwalidom Żołnierzom Wojska Polskiego im. płk Fryderyka Laskowskiego w Pile
Pomnik (obelisk )odsłonięty w roku 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej i 95 - lecia Związku Inwalidów Wojennych RP powstał u zbiegu ulic Piłsudskiego, 11 Listopada i Witaszka. Frontem zwrócony jest w stronę pomnika Rodła. Poświęcony jest pamięci marszałka Józefa Piłsudskiego i jego legionistom, poległym i zmarłym żołnierzom Wojska Polskiego oraz członkom Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej, którzy byli więźniami obozów koncentracyjnych.

Czytaj więcej

Z poważaniem Maria Bochan

2015-08-24

Kolejny darheimatbrief

Kim jest Johannes Schreiber? Pilaninem. Rocznik 1929. O jego miłości do rodzinnego miasta wszyscy znający Jana dobrze wiedzą. O jego współdziałaniu jako prezesa Stowarzyszenia Pilan Pochodzenia Niemieckiego z Cuxhaven z nami przeczytać można na naszej stronie w dziale „O mieście. Wspomnienia, relacje”. 28 lipca 2009 roku w uznaniu zasług, pracy i zaangażowania w kształtowanie nowych relacji pomiędzy dawnymi i obecnymi mieszkańcami Piły wpisany został przez Prezydenta Miasta Piły do Księgi Pamiątkowej Miasta Piły.
Podczas ostatniego pobytu 7 lipca 2015 roku przekazał w darze do naszych zbiorów cztery roczniki z lat 1957 – 1960 miesięcznika Deutsch Kroner und Schneidemühler Heimatbrief. Czasopismo to ukazywało się w latach 1950-2005.

Maria Bochan

2016-09-28

Zmiana w składzie Zarządu

Na posiedzeniu w dniu 5 lipca 2016 roku podjęto uchwałę powołującą Panią Marię Wyrzykowską w skład Zarządu. W ten sposób uzupełniono wakat po zmarłej Zofii Adamczewskiej.

2016-07-14

Protokół jury
XIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego
im. Agnieszki Bartol
pod hasłem "Ja i mój świat"

 

2016-11-13

Zapraszam na kolejny wykład z cyklu Kościelne Dzieje Piły

16 listopada 2016 r. (środa) mgr Marek Fijałkowski godz. 19.00
„Śladami Pamięci – pamiątki po kościele katolickim pod wezwaniem świętego Jana Chrzciciela i św. Jana Ewangelisty w Pile”. sala św. Jana Bosko Parafii św. Rodziny

Z poważaniem Maria Bochan

2016-12-03

Zapraszam na kolejny wykład z cyklu Kościelne Dzieje Piły

„Okoliczności budowy kościoła pw. Świętej Rodziny w świetle dokumentów z archiwów w Pile i Poznaniu”, Maciej Usurski • 7 grudnia 2016 r. (środa), godz. 19.00, sala św. Jana Bosko Parafii Świętej Rodziny.

Z poważaniem Maria Bochan

2016-09-08

Konkurs Agnieszki Bartol

2016-08-01

Spacerek w Centrum Zastosowań Światła Philips Lighting Poland S.A.

5 maja 2016 roku, 20.osobowa grupa członków TMMP miała okazję poznać jedyne miejsce w Polsce, gdzie prezentowane są nowe zastosowania światła w różnych obszarach użytkowych. Lighting Application Center (LAC) w Pile to największe tego typu centrum Philips Lighting w Europie Centralnej i Wschodniej. Centrum powstało w 1994 roku.

czytaj więcej

2016-08-27

Wizyta Stowarzyszenia z Cuxhaven w Pile

Po raz piąty, w zorganizowanej grupie, w dniach od 15 do 20 lipca 2016 roku, członkowie Stowarzyszenia Byłych Mieszkańców Piły Pochodzenia Niemieckiego (Heimatkreis Schneidemühl), którymi opiekuje się miasto Cuxhaven, odwiedzili swoje rodzinne miasto nad Gwdą.

czytaj więcej

2016-06-25

W imieniu organizatorów zapraszamy na:

1. spotkanie z Aleksandrą Snadna Bogdan uczestniczką poznańskiego powstania i otwarcie wystawy fotografii pt. "Poznański Czerwiec 56". - 27 czerwca 2016 roku, godz. 18.00, Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Okrzei 9

2. otwarcie wystawy fotografii pt. "Powiat Pilski, jakiego Nie/znamy" i spotkanie z laureatami konkursu, którego byliśmy współorganizatorami.- 30 czerwca 2016 roku, godz. 18.00, Młodzieżowy Dom Kultury, ul. Okrzei 9

Z poważaniem Maria Bochan

2016-06-14

Zapraszamy na wykład p. Marka Fijałkowskiego

W imieniu Pana Bernarda Gaidy Przewodniczącego Związku Niemieckich Stowarzyszeń Społeczno-Kultralnych w Polsce oraz Pana Edwina Kemnitza Przewodniczacego Niemieckiego Towarzystwa Społeczno-Kulturalnego w Pile zapraszam na wykład Pana Marka Fijałkowskiego pt. "Ślady niemieckiego dziedzictwa narodowgo w Pile", 18 czerwca 2016 (sobota), godz. 13.30, ul. Sikorskiego 33 (Pilska Spółdzielnia Lokatorsko-Mieszkaniowa).

Z poważaniem Maria Bochan

2016-06-01

Zapraszamy na promocję książki

W 10. rocznicę poświęcenia figury Jana Pawła II w Pile, Autorzy i Dyrektor Regionalnego Centrum Kultury w Pile zapraszają na spotkanie i promocję albumu pt. "Wokół figury Jana Pawła II na Pl. Zwycięstwa w Pile", 3 czerwca 2016 r., o godz. 18.00, Sala Kameralna Regionalnego Centrum Kultury, pl. Staszica 1.

2016-04-24

XIII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Agnieszki Bartol
"Ja i mój świat"

Czas na przygodę z Agnieszką i Pegazem

Czy jesteś już poetą? A może lubisz pisać opowiadania? Masz dużo do powiedzenia? Sprawdź się! Ten konkurs jest dla ciebie. Nie musisz już pisać do szuflady. Twoje utwory mogą znaleźć się w książce „Agnieszka i Pegaz”. Weź udział w XIII Ogólnopolskim Konkursie Literackim imienia Agnieszki Bartol "Ja i mój świat", nad którym patronat honorowy objęli: Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak, Prezydent Piły Piotr Głowski, Starosta Pilski Eligiusz Komarowski i Burmistrz Miasta i Gminy Wronki Mirosław Wieczór.

Kim była patronka tego wyjątkowego Konkursu, który ma już swoją długoletnią historię i dorobek literacki? Była to wybitnie utalentowana literacko Agnieszka Bartol z Wronek, zmarła w wieku 12 lat w 1990 roku. Jej niezwykłą twórczość zebraliśmy w pośmiertnym wydaniu książki „Agnieszko wróć!” (trzy wydania)), a następnie w blisko 500–stronicowej książce „Powrót Agnieszki” – obok utworów laureatów kolejnych edycji konkursu literackiego jej imienia – i w kolejnych pokonkursowych wydawnictwach.

Organizatorzy Konkursu: Fundacja Literacka imienia Agnieszki Bartol wspólnie z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile oraz Towarzystwem Miłośników Miasta Piły – adresują XIII Konkurs do dzieci i młodzieży ze szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych w całym kraju.

Hasłem konkursu jest "Ja i mój świat". Tym światem może być dom rodzinny, szkoła, przyjaciele, twoja dziewczyna, twój chłopak, a nawet kosmos. Daj upust swej wyobraźni. Czekamy na utwory szczere, przejmujące, refleksyjne i koniecznie własne. Pisz o tym, co Cię cieszy lub niepokoi, ciekawi i zastanawia. Odsłoń siebie i świat swoich bohaterów. Wyobraźnia nie ma granic.

Prace konkursowe: 3-5 wierszy lub miniaturkę literacką albo prozę poetycką o objętości do 2000 znaków (1 strona) - można zgłosić do konkursu zarówno wiersze jak i prozę - należy nadesłać do 30 maja 2016 roku. Utwory, nigdzie przedtem nie nagradzane i nie publikowane, podpisz swoim imieniem i nazwiskiem, podaj też swój wiek, adres prywatny, e-mail, telefon i nazwę szkoły i wyślij w trzech egzemplarzach pod adresem:

Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol, ul. Kwiatowa 2, 64-92 Piła, tel. 67/213 24 92.

Uroczyste podsumowanie konkursu, połączone z koncertem literacko-muzycznym, odbędzie się w piątek 23 września 2016 r. o godz. 12 w sali kameralnej Regionalnego Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile.

Na laureatów czekają „złote pióra”, jednorazowe stypendia artystyczne i nagrody rzeczowe, o łącznej wysokości 5.000 zł. Zostaną przyznane nagrody specjalne: nagroda za indywidualność twórczą, ufundowana przez Burmistrza Miasta i Gminy Wronki Mirosława Wieczora; nagroda im. Danuty Bartol - mamy patronki Konkursu, ufundowana przez Leszka Bartola, ojca Agnieszki; nagroda „Pióro Czarnego Kruka”, ufundowana przez tygodnik „Wroniecki Bazar” Grażyny Kaźmierczak. O podziale nagród zdecyduje jury.

Najlepsze utwory, podobnie jak w poprzednich edycjach konkursu, zostaną opublikowane w książce pt. "Agnieszka” i Pegaz”.

Projekt współfinansowany przez:

  • Samorząd Województwa Wielkopolskiego
  • Gminę Piła
  • Starostwo Powiatowe w Pile
  • Gminę Wronki

Patronat medialny nad konkursem objęli: "Tygodnik Pilski", "Tygodnik Nowy", „NaGłos”, tygodnik i portal „Wroniecki Bazar”.

Informacje o Agnieszce Bartol, regulamin XIII Konkursu:

REGULAMIN

XIII Ogólnopolskiego Konkursu Literackiego imienia Agnieszki Bartol dla dzieci i młodzieży „Ja i mój świat” Piła 2016

Patronat Honorowy:
Marszałek Województwa Wielkopolskiego Marek Woźniak
Prezydent Miasta Piły Piotr Głowski
Starosta Pilski Eligiusz Komarowski
Burmistrz Miasta i Gminy Wronki Mirosław Wieczór

1. Konkurs ogłasza Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol wspólnie z Powiatową i Miejską Biblioteką Publiczną im. Pantaleona Szumana w Pile oraz Towarzystwem Miłośników Miasta Piły.

2. Nasz konkurs adresowany jest do dzieci i młodzieży szkół podstawowych, gimnazjów i szkół ponadgimnazjalnych.

3. Być może masz talent literacki. Spróbuj! My Ci pomożemy zabłysnąć.

4. W czym możesz spróbować swoich sił? Zgłoś do konkursu 3 - 5 wierszy lub miniaturkę literacką albo prozę poetycką o objętości do 2000 znaków (1 strona). Jeśli zechcesz, możesz nadesłać zarówno wiersze jak i prozę.

5. Hasłem konkursu jest „Ja i mój świat”. Tym światem może być dom rodzinny, szkoła, przyjaciele i koledzy, twoja dziewczyna lub twój chłopak, a nawet... kosmos. Daj upust swojej wyobraźni!

6. Napisany utwór (utwory) podpisz imieniem i nazwiskiem, podaj też swój wiek, adres prywatny, telefon, e-mail, nazwę szkoły.

7. Utwory konkursowe, nigdzie dotąd nie nagradzane i nie publikowane, napisane w trzech egzemplarzach, wyślij pod adresem: Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol, ul. Kwiatowa 2, 64 - 920 Piła, tel. (067) 213 - 24 - 92. Napisz na kopercie: XIII Konkurs Literacki im. A. Bartol. Zrób to w terminie do 30 maja 2016 roku.

8. Jury oceni nadesłane utwory w dwóch grupach wieku autorów: do 15 lat i powyżej 15 lat.

9. Uroczyste podsumowanie konkursu odbędzie się w piątek 23 września 2016 roku, o godz. 12 w Regionalnym Centrum Kultury – Fabryka Emocji w Pile. Uroczystości towarzyszyć będzie koncert literacko-muzyczny i warsztaty literackie.

10. Czym chcemy wynagrodzić Twój talent i pracę? Na laureatów czekają „złote pióra”, jednorazowe stypendia artystyczne i nagrody rzeczowe, o łącznej wysokości 5.000 zł. Zostaną przyznane nagrody specjalne: nagroda za indywidualność twórczą – ufundowana przez Burmistrza Miasta i Gminy Wronki Mirosława Wieczora; nagroda im. Danuty Bartol, mamy patronki Konkursu – ufundowana przez Leszka Bartola z Wronek, ojca Agnieszki; nagroda „Pióro Czarnego Kruka”, ufundowana przez tygodnik „Wroniecki Bazar” Grażyny Kaźmierczak z Wronek. O podziale nagród zdecyduje jury.

11. Zgłoszenie utworu do konkursu jest jednoznaczne z wyrażeniem zgody na przetwarzanie danych osobowych autora w celach związanych z niniejszym konkursem. Wszystkie prace, które wpłyną na konkurs, staną się własnością Fundacji Literackiej im. A. Bartol w Pile. Nie będziemy ich zwracać. Zachowaj więc sobie ich kopie. Najlepsze utwory wydamy w książce „Agnieszka i Pegaz”, bez zgody autorów i honorarium autorskiego.

Realizatorzy XIII Konkursu

Fundacja Literacka im. Agnieszki Bartol
ul. Kwiatowa 2, 64-920 Piła, tel. 067/213-24-92
tel. 67 213 24 92, 668 000 335
www.wydawnictwomediazet.pl
www.facebook.com/Fundacja-Literacka-im-Agnieszki-Bartol-w-Pile
e-mail: mediazert@wp.pl fundacja_agnieszki@wp.pl
Konto: PKO BP Oddział Piła nr 84 1020 3844 0000 1802 0006 6035

Powiatowa i Miejska Biblioteka Publiczna
im. Pantaleona Szumana
ul. Buczka 14, 64-920 Piła, tel. 067/351-79-03
www. biblioteka.pila.pl, e-mail: pimbp@biblioteka.pila.pl

Towarzystwo Miłośników Miasta Piły
ul. Bohaterów Stalingradu 7, 64-920 Piła,
tel. 67 349 24 22, 604 960 561
www. tmmp.pila.pl, e-mail: tmmp@tmmp.pila.pl

2015-12-06

Wykład Marka Fijałkowskiego pt. "Ks. Józef Bakalarczyk, katolicki kapelan obozu jenieckiego w Pile"

Zapraszamy na kolejny wykład z cyklu "Kościelne Dzieje Piły", 16 grudnia 2015, godz. 19.00, sala św. Jana Bosko parafii św. Rodziny.

Z poważaniem Maria Bochan

2015-11-25

W imieniu organizatorów zapraszam na pilskie obchody rocznicy wprowadzenia stanu wojennego, 13 grudnia 1981 roku.

zaproszenie

Z poważaniem Maria Bochan

2015-09-08

Z wizytą w Cuxhaven, 26.08 – 31.08.2015

Na zaproszenie Heimatkreis Schneidemühl (Towarzystwa Pilan Pochodzenia Niemieckiego) i Prof. Paula Emanuela Nowacki Prof. dr nauk medycznych prezesa, na 33 Spotkaniu Pilan w Cuxhaven byli Maria Bochan prezes TMMP i Jan Szwedziński członek Zarządu. W spotkaniu uczestniczyła również czteroosobowa delegacja Niemieckiego Towarzystwa Społeczno – Kulturalnego w Pile pod przewodnictwem Edwina Kemnitza. Delegacja naszego towarzystwa uczestniczyła ostatnio w podobnym, 31 Spotkaniu w 2013 roku. Spotkania Pilan Pochodzenia Niemieckiego odbywają się w Cuxhaven, regularnie każdego roku w ostatnim tygodniu sierpnia. Czytaj więcej

Maria Bochan

2015-05-11

Zarząd Towarzystwa

Na pierwszym posiedzeniu , w dniu 6 maja 2015 roku, podjęto uchwałę o ukonstytuowaniu się Zarządu TMMP :
             Prezes            Maria Bochan
             Wiceprezes    Maria Leciej
             Wiceprezes    Jacek Stróżyński
             Sekretarz        Elżbieta Horst
             Skarbnik         Maria Kasiniak-Baraniecka

W skład Zarządu jako członkowie wchodzą :
             Zofia Adamczewska,
             Stanisław Pręgowski,
             Grzegorz Rzymski,
             Maciej Sarnowski,
             Jan Szwedziński,
             Maciej Usurski.

Komisja Rewizyjna TMMP


5 maja 2015 roku odbyło się pierwsze spotkanie członków Komisji, która ukonstytuowała się następująco :
             Przewodniczący      Janina Kolis
             Członek                   Antoni Krasiński
             Członek                   Ewa Smęda.

2015-05-11

Walne Zebranie Członków

Walne Zebranie Członków w dniu 29 kwietnia 2015 roku z udziałem 43 Koleżanek i Kolegów przyjęło „Program działania Towarzystwa na lata 2015 – 2019”. Podjęło uchwały w sprawie wysokości składki miesięcznej i nadaniu godności Członka Honorowego Ewie Jasnosz i Romanowi Chwaliszewskiemu. Dokonało wyboru Zarządu i Komisji Rewizyjnej.

2015-10-25

Zmarła Zofia Adamczewskaadamczewska

W sobotę 24 października 2015 roku zmarła nasza Koleżanka Zofia Adamczewska, członek Zarządu Towarzystwa Miłośników Miasta Piły od 2001 roku. Z wykształcenia była mgr bibliotekoznawstwa i informacji naukowej, przez wiele lat kierowała Pedagogiczną Biblioteką Wojewódzką a później Publiczną Biblioteką Pedagogiczną. Była radną Rady Miasta Piły, kierowała również przez lata oświatą w mieście. Pogrzeb odbędzie się 28 października 2015 roku(środa), 12.00 msza św. kościół NMP Wspomożenia Wiernych na osiedlu Górnym, ul. Złota; 13.00 cmentarz.

Z poważaniem Maria Bochan

2015-11-25

Otwarcie wystawy "Boże Narodzenie w obyczajach i sztuce ludowej Wielkopolski"

Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica - otwarcie wystawy "Boże Narodzenie w obyczajach i sztuce ludowej Wielkopolski", 3 grudnia 2015 roku, godz. 17.00, ul. Browarna 7. Na wernisażu koncert muzyki bożonarodzeniowej w wykonaniu Moniki Schaumkessel.

Z poważaniem Maria Bochan

2015-11-25

185 rocznica Powstania Listopadowego i Dzień Podchorążego

Organizatorzy Miasto Piła, Stowarzyszenie Miłośników Munduru i Regionalne Centrum Kultury w Pile - 185 rocznica Powstania Listopadowego i Dzień Podchorążego, capstrzyk, 29 listopada 2015 roku, godz. 17.45, pl. Zwycięstwa. W programie : przemarsz z pochodniami i odśpiewanie Warszawianki, rys historyczny wydarzeń, apel pamięci, hymn państwowy, wystąpienie Prezydenta Miasta Piły.

Z poważaniem Maria Bochan

2015-10-08

III edycja "Kościelnych Dziejów Piły"

W imieniu Parafii Świętej Rodziny, Archiwum Salezjańskiego Inspektorii Pilskiej i Archiwum Diecezji Koszalińsko - Kołobrzeskiej zapraszam na wykład Macieja Usurskiego pt. "Życie religijne w obozie jenieckim w Pile w latach 1914 - 1919" inaugurujący III Edycję Kościelnych Dziejów Piły. Wykład odbędzie się 14 października 2015 roku o godz. 19.00 w sali św. Jana Bosko w domu katechetycznym przy kościele Świętej Rodziny.

Z poważaniem Maria Bochan

2015-11-02

Zaproszenia

W środę 4 listopada 2015 roku kolejny wykład z cyklu „Kościelne dzieje Piły”. O narodowej działalności ks. Zygmunta Dykierta, proboszcza parafii śś. Janów w Pile w latach 1917-1922 opowie historyk , konserwator zabytków,Honorowy Członek Towarzystwa Miłośników Miasta Piły,Roman Chwaliszewski. Prelekcja o godz. 19.00 w sali św. Jana Bosko Parafii Świętej Rodziny.

W piątek, 6 listopada 2015 roku w 260. rocznicę chrztu ks. Stanisława Staszica w kościele Świętej Rodziny odbędą się uroczyste obchody tej rocznicy. O godz. 18.00 podczas mszy świętej odsłonięta zostanie wyjątkowa, podwójna tablica poświęcona wybitnemu pilaninowi. Jedna z tych tablic jest kopią tej, która znajdowała się w kościele śś. Janów.

Z poważaniem Maria Bochan

2015-10-15

Spacerek po mieście

Kolejny "Spacerek po mieście" - 22 października 2015 (czwartek), godz. 17.00, dworzec PKP. Spotkanie - hala dworcowa, dawne kasy. Przewodnikami będą Adam Stempień, przedstawiciel inwestora i Roman Chwaliszewski, konserwator zabytków.

W imeniu Zarządu Maria Bochan

2015-09-11

zaproszenie_a_bartol

2015-09-21

Spacerek po mieście

Szanowna Koleżanko, Szanowny Kolego Zapraszam na "Spacerek po mieście" po osiedlu Podlasie, w sobotę 26 września 2015 roku. W programie m.in Szkoła Podstawowa nr 12 i kościół pw. św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny. Początek - przystanek autobusowy za Tesco ul. Bydgoska. Przewodnikiem będzie Maciej Usurski.

POCZATEK SPACERU GODZ. 10.00, autobus nr 1

Z poważaniem Maria Bochan

2015-09-08

Kolejna książka

Promocja książki Arno Giese "Uff. nie spaliłem Kopenhagi", 12 września 2015, 17.00 Lotnisko, schronohangar nr przy samolocie Su-22, siedziba Pilskiego Muzeum Wojskowego.
Bohaterem płk. Bogdan Likus , pilot wojskowy, który był z Hermaszewskim typowany na lot w kosmos, miał zrzucić bombę atomową na Kopenhagę i Lubekę. Obecnie pilot cywilny, ma 69 lat, mieszka w Pile.

Maria Bochan

2015-08-12

anna_fons

Zmarła Ania Fons

8 sierpnia 2015 roku w czeskim Ołomuńcu zmarła nasza Koleżanka Anna Izabela Fons. Urodziła się 4 maja 1980 roku w Pile. Była osobą niezwykle życzliwą, wszystkim i we wszystkim pomagała, nigdy nie miała czasu dla samej siebie. Spotykaliśmy się z jej obecnością na każdym kroku. Była wszędzie tam, gdzie miało się wydarzyć coś ważnego dla nas mieszkańców Piły. Ciągle coś organizowała, fotografowała, dokumentowała. Z wykształcenia była historykiem, ale duszą pasjonatem zarażającym swoim entuzjazmem do rodzinnego miasta. Od 19 października 2006 roku należała do Towarzystwa Miłośników Miasta Piły.

Pożegnanie Ani odbędzie się 14 sierpnia 2015 roku , godz. 10.30 msza św., kościół pw. św. Jana Bosko, ul. Libelta; godz.12.00 pogrzeb, cmentarz komunalny.

2015-07-23

Zmarła Eleonore Bukow

19 lipca 2015 roku w Lubece zmarła Eleonore Bukow z domu Henke. Urodziła się w naszym mieście 21 lutego 1929 roku. Regularnie odwiedzała swoje ukochaną Piłę przynajmniej raz w roku. Miała w niej grono przyjaciół. W grudniu 2010 roku przekazała do zbiorów Towarzystwa Miłośników Miasta Piły bardzo cenną dla niej pamiątkę - kuferek z przyrządami do manicure, który zabrała z Piły, kiedy 26 stycznia 1945 roku opuszczała rodzinne miasto.

kuferek_eleonore_bukow

Wspomnienia Eleonore Bukow można przeczytać tutaj

2015-07-06

Wizyta Gości z Cuxhaven

W dniach od 3 lipca do 8 lipca przebywa w Pile delegacja gości z Cuxhaven. W dniu 6 lipca nasi Goście zwiedzali Muzeum Kultury Ludowej w Osieku.

2015-05-11

Noc Muzeów w TMMP

W imieniu Zarządu zapraszam na "Noc Muzeów", 16 maja 2015 roku, od 17.00 do 24.00, do naszej siedzibie przy ul. Bohaterów Stalingradu 7. Nasze działanie nosi tytuł "Z archiwum Towarzystwa Miłośników Miasta Piły. Prezentacje, relacje, wystawa". Zaprezentujemy po raz pierwszy dokumenty będące naszą własnością a przekazane przez rodziny zmarłych członków Towarzystwa : Gertrudy Sabiny Idzikowskiej legendy pilskich kin -Zorza i Iskra oraz Zofii Czepnik Członka Honorowego. Pokażemy inwentarze Firmy WYPIG Zygmunta Selwata z lat 1956-1990 ,obrazujące historię miasta w pilskich pieczęciach. Pochwalimy się również własnymi dotąd nie pokazywanymi cymeliami. O godz. 18.00 specjalnym naszym Gościem będzie Koleżanka Gabriela Kasprzak, animatorka kultury, poetka, plastyk amator, pilanka od listopada 1945 roku, ostatnio (w marcu 2015) uhonorowaną Kryształową Szpilką i uznaną Kobietą Roku Północnej Wielkopolski za działalność społeczną.

Maria Bochan


2015-04-07

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy

W imieniu Zarządu zapraszam na Walne Zebranie Członków Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, które odbędzie się 29 kwietnia 2015 roku o godz. 17.00 w sali konferencyjnej Centrum Aktywizacji Osób Starszych i Niepełnosprawnych MOPS, ul. Boh. Stalingradu 23. Walne Zebranie dokona wyboru Zarządu i Komisji Rewizyjnej oraz przyjmie program działania Towarzystwa na lata 2015-2019.

Z poważaniem Maria Bochan

I termin 17.00
II termin 17.15
W załączeniu porządek obrad

2015-03-21

Zapraszamy na wystawy

W imieniu Dyrektora Muzeum Okręgowego zapraszam na wystawy: " Badania archeologiczne ostatnich lat w Pile i okolicach", 26 marca 2015, godz. 17.00 Muzeum, ul. Browarna 7, "Klasztor Bernardynów w Gołańczy w rysunku i grafice Ryszarda Dereżyńskiego - próba odtworzenia" i prelekcję Jerzego Palucha, autora książki "Bernardyni z Ziemi Wągrowieckiej", 29 marca 2015, godz. 14.00 Muzeum Kultury Ludowej w Osieku, oraz imprezę plenerową w skansenie "Wielkanoc na Krajnie", 29 marca 2015, godz. 12.00


Z poważaniem Maria Bochan

kazimier_drozdowicz2015-03-13

Zmarła Kazimiera Drozdowicz

Szanowne Koleżanki, Szanowni Koledzy. Wczoraj 12 marca zmarła nasza Koleżanka, Pani Profesor Kazimiera Drozdowicz. Pogrzeb w poniedziałek 16 marca, godz. 12.00 Msza św. w kościele św. Rodziny, 13.00 cmentarz.


Maria Bochan

Nowa książka o dziejach naszego miasta :
" Piła na zdjęciach lotniczych 1914-1945" /Maciej Usurski,
Rafał Ruta, ks. Robert Kulczyński SDB

W imieniu autorów serdecznie prosimy o wsparcie projektu. Na stronie internetowej http://polakpotrafi.pl/projekt/pila-na-zdjeciach, autorzy rozpoczęli zbiórkę funduszów potrzebnych na wydrukowanie publikacji. Informację o powstaniu niezwykłej książki o historii Piły prosimy przekazać przyjaciołom, kolegom i znajomym.

przeczytaj więcej

XII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Agnieszki Bartol

agnieszka_bartol

 

agnieszka_plakat

prot_1

prot_2

prot_3

prot_4

XII Ogólnopolski Konkurs Literacki im. Agnieszki Bartol

agnieszka_bartol

"Tadeusz Siejak - wspomnienie w dwudziestą rocznicę śmierci"

Spotkanie 12 czerwca 2014 r. zgromadziło znawców twórczości pisarza, z których wielu znało go osobiście. Nie była to jednak rozmowa o znaczeniu pisarza dla literatury polskiej lat 70. i 80. XX wieku. Bohaterkami były Panie Zofia Siejakowa, żona i Dorota Grewling, dyrektor Miejskiej Biblioteki Publicznej w Chodzieży.

Zobacz relację i zdjęcia z tego wydarzenia

Pierwsza Noc Muzeów w TMMP

"Piła prawie wczoraj" było projektem realizowanym przez Towarzystwo Miłośników Miasta Piły i Kolegów Jana Szwedzińskiego oraz Artura Łazowego w Nocy Muzeów 17 maja 2014. Na prezentację będącą spotkaniem z naszym miastem, lat 1945-1960, złożyły się relacje 9 mieszkańców, z których dwoje - Helga Rymon-Lipińska i Werner Klimek urodziło się w Pile w okresie międzywojennym XX wieku. Korzystający z naszej oferty poznali pierwsze dni tworzenia się podstaw organizmu miasta, odbudowę z ruin, organizację usług komunalnych i zaopatrzenia ludności, życie codzienne pilskich rodzin.

Zobacz relację i zdjęcia z tego wydarzenia

Zaproszenie

Zapraszam do obejrzenia haftowanej repliki obrazu pt. "Bitwa pod Grunwaldem" Jana Matejki. Replika do obejrzenia w naszym mieście w dniach od 19 do 31 marca 2014 r. od godz. 8:00 do 16:00 w auli Zamiejscowego Ośrodka Dydaktycznego w Pile Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza w Poznaniu, ul. Kołobrzeska 15.
Wystawa pod honorowym patronatem Pana Stanisława Chmielewskiego.
Projekt został zrealizowany przez Fundację Wspierania Kultury, Sztuki i Tradycji Rękodzieła Artystycznego im. św. Królowej Jadwigi na 600. największej bitwy średniowiecza.

Organizatorami wystawy : Stowarzyszenie Effata i Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Pile Uniwersytetu im. Adama Mickiewicza. Towarzystwo jest jednym z partnerów przedsięwzięcia.

Rękodzieło będące wierną kopią oryginału ma wymiar 987 cm x 426 cm. Powstało z inicjatywy Janiny i Adama Panek z Działoszyna. Replikę „Bitwy pod Grunwaldem” haftowało 30 pań oraz dwóch panów, osoby pochodzące z różnych miejscowości powiatu pajęczańskiego, 3 zajmowały się organizacją pracy. Obraz złożony jest z 40 połączonych ze sobą części, tworzy go blisko 8 milionów krzyżyków, wykonanych 220 kolorami. Do jego wykonania zużyto 150 km nici i blisko 3 kilogramy czystego złota. Do pracy panie przygotowywały się 6 miesięcy, wzór opracowywały 15 miesięcy, haftowały 21 miesięcy. Całość projektu to koszty około 60 tys. zł. Jest to największy na świecie haft tego rodzaju. Dzieło było prezentowane w wielu polskich miastach, ostatnio z inicjatywy Pana Edwina Klessy z Biblioteki Parafialnej w Trzciance. Przez trzy miesiące pokazywano je na wystawie w muzeum Martin-Gropius-Bau w Berlinie. Na co dzień replika obrazu eksponowana jest w galerii Jurajskiej w Częstochowie.

Maria Bochan

Zaproszenie

Przewodniczący Rady Miasta Piły i Prezydent Miasta Piły
zapraszają na Uroczystą Sesję Rady Miasta Piły z okazji Dnia Miasta
4 marca 2014, godz. 12.00, Teatr Miejski, pl. Staszica 1.

Program
9.30 Msza św. w intencji Piły i mieszkańców, Kościół św. Rodziny
12.00 Uroczysta Sesja Rady Miasta Piły
     -Wystąpienie Przewodniczącego Rady Miasta Piły
     -Wystąpienie Prezydenta Miasta Piły
     -Przemówienia zaproszonych gości
     -Wręczenie stypendium Fundacji 500.Miasta Piły
     -Referat okolicznościowy
     -Koncert Pilskiej Orkiestry Rozrywkowej

  
  

Zaproszenie

Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny UAM w Pile, Stowarzyszenie Effata, Instytut Reportażu oraz Wydawnictwo "Czarne" zapraszają na spotkanie z Filipem Springerem autorem książki pt. "Wanna z kolumnadą", reportaży o polskiej przestrzeni-26 lutego 2014(środa) o godz. 18.00- Zamiejscowy Ośrodek Dydaktyczny w Pile, ul. Kołobrzeska 18.
Towarzystwo przyjęło nad tym spotkaniem patronat

Filip Springer (ur. 1982) – polski reportażysta i fotoreporter.
Filip Springer współpracował z dziennikami „Głos Wielkopolski” i „Gazeta Poznańska”, publikował m.in. w tygodnikach „Polityka” i „Przekrój”. Jest stypendystą Ministra Kultury i Dziedzictwa Narodowego oraz programu "Młoda Polska" Narodowego Centrum Kultury. Jego debiut literacki (reportaż "Miedzianka. Historia znikania") znalazł się w finale Nagrody im. Ryszarda Kapuścińskiego za Reportaż Literacki 2011 i był nominowany do Nagrody Literackiej Gdynia 2012. Springer był także finalistą Nagrody Literackiej Nike 2012. Kolejny reportaż Springera "Źle urodzone" wybrano do Plebiscytu 2012 w Radiowym Domu Kultury w Programie 3 Polskiego Radia w kategorii "Książka roku". W 2013 został uhonorowany Medalem Młodej Sztuki.
Twórczość
2011: "Miedzianka. Historia znikania" (Czarne) - reportaż literacki, debiut
2012: "Źle urodzone. Reportaże o architekturze PRL" (Karakter)
2013: "Zaczyn. O Zofii i Oskarze Hansenach" (Karakter)
2013: "Wanna z kolumnadą. Reportaże o polskiej przestrzeni" (Czarne)
Linki zewnętrzne
Blog Filipa Springera

                                                                                                  

Do spotkania
Maria Bochan

Zapraszamy do pilskiego Oddziału Archiwum Państwowego

Zapraszamy  30 stycznia (czwartek) o godz. 10.00  do pilskiego Oddziału Archiwum Państwowego, ul. ppłk. Aleksandra Kity 5, na wspólne obejrzenie wystawy prezentującej wybrane dokumenty dotyczące Piły. Przewodnikiem po wystawie będzie jej kustosz, Pani Danuta Żebrowska.
Na naszą prośbę Kierownictwo Archiwum umożliwiło nam poznanie także „ samego Archiwum”.
Dojazd do Archiwum
Linia nr 1 - kierunek Lelewela - przystanek przy ul. Bydgoskiej obok Tesco.
Linia nr 5 - kierunek Kossaka - przystanek przy ul. Podchorążych obok Państwowej Wyższej Szkoły Zawodowej w Pile.
                                                                                                  

W imieniu Zarządu
Maria Bochan

Konferencja naukowa "Źródła do dziejów Piły"

5 grudnia 2013 r. w sali kameralnej Regionalnego Centrum Kultury w Pile przy pl. Staszica 1 odbyła się konferencja pt. "Źródła do dziejów Piły", Organizatorem było nasze Towarzystwo. Przedstawiamy poniżej program konferencji, niebawem na naszej stronie zamieścimy relację z tego wydarzenia.

plakat_konf

Program:
Wprowadzenie, Maria Bochan
Źródła archiwalne do dziejów Piły, Dominik Marciniak
Źródła do dziejów Piły w archiwach kościelnych, ks. dr Jarosław Wąsowicz SDB
Wyniki badań archeologicznych na cmentarzu średniowiecznym w Pile przy ul. 11 listopada, dr Jarosław Rola
Piła i region w zbiorach Muzeum Okręgowego im. Stanisława Staszica w Pile, Marek Fijałkowski
Materiały do biografii sławnych pilan na przykładzie zbiorów Muzeum Stanisława Staszica w Pile, Józef Olejniczak
Pilska Izba Muzealna Stowarzyszenia Pilan Pochodzenia Niemieckiego w Cuxhaven, Uniw. Prof.. dr nauk med. Paul E. Nowacki
Wybrane źródła do  dziejów Piły w zbiorach Państwowego Archiwum Berlin – Dahlem, Maciej Usurski
Stan upamiętniania Powstania Wielkopolskiego w Pile, Wojciech Kicman
Archiwum Towarzystwa Miłośników Miasta Piły, Maria Bochan

Zobacz zdjęcia i relację z konferencji

Organizator:  Towarzystwo Miłośników Miasta Piły
Współorganizatorzy:  Muzeum Okręgowe im. Stanisława Staszica, Muzeum Stanisława Staszica,
Patronat Honorowy Prezydenta Miasta Piły