Zawartość tej strony wymaga nowszej wersji programu Adobe Flash Player.

Pobierz odtwarzacz Adobe Flash

Eksponaty Pilskiej Izby Muzealnej w Cuxhaven.

Scyzoryk z wygrawerowaną nazwą firmy „Rudolf & K. Kirstein Schneidemühl”

scyzoryk

Scyzoryk z wygrawerowaną nazwą firmy „Rudolf & K. Kirstein Schneidemühl”, metal, grawerowanie. Rudolf Kirstein był ostatnim właścicielem tartaku na „wyspie” zniszczonego w 1945 r. Przedmiot przekazany do zbiorów Izby Muzealnej przez panią Siddi Emmel 6 czerwca 1983 r.

Zapalniczka z widokiem mostu Karla Krausego na Gwdzie
zapalniczka

Zapalniczka z widokiem mostu Karla Krausego na Gwdzie oraz herbem Piły ujętym we wstęgę z napisem „Pommern” oraz nazwą miasta „Schneidemühl” umieszczoną pod herbem, porcelana, metal.

Etui do okularów wraz z okularami
okulary

Etui do okularów wraz z okularami, skóra, aksamit? Na wewnętrznej stronie wieka znajduje się reklama sklepu z zegarami oraz złotą i srebrną biżuterią należącego do Arthura Wiekenberga, który mieścił się przy północnej pierzei Nowego Rynku (ob. Pl. Zwycięstwa) pod numerem 11.

Pudełko na biżuterię
pudelko

Pudełko na biżuterię, papier, krawędzie malowane złotą farbą. Na wieku naklejka reklamująca sklep A. Wiekenberga przy Nowym Rynku 11.

Scyzoryk i etui
scyzoryk2

Scyzoryk i etui, skóra, metal, tworzywo sztuczne? Należał do Johannesa Alberta Streicha, który posiadał go przez cały okres wojny, a później niewoli (rosyjskiej?, brytyjskiej?, amerykańskiej?) Scyzoryk był dla niego rodzajem talizmanu.

Damski kalendarz
kalendarz

Damski kalendarz, papier, skóra?, tłoczenie i malowanie farbami: złotą, czarną i niebieską. Na zewnętrznej stronie okładki cztery postacie i motywy roślinne. Na wewnętrznej stronie okładki wklejone zdjęcie kobiety z dzieckiem i kotem. Odręczne wpisy piórem, w tym data 1886. Kalendarz został znaleziony latem 1945 r. na dziedzińcu cegielni Kortha położonej przy Schützenstrasse (mniej więcej u zbiegu dzisiejszych al. Poznańskiej i ul. Motylewskiej).

Kapelusz Ericha Schmidta mistrza stolarskiego
palelusz

Kapelusz Ericha Schmidta mistrza stolarskiego zamieszkałego przy dawnej Ackerstrasse 46 (ob. ul. Ludowa) zakupiony w domu handlowym Gustava Zeecka przy ul. Poznańskiej (ob. ul. Śródmiejska), filc, skóra. Na skórzanym wykończeniu po wewnętrznej stronie tłoczony napis „Gustav Zeeck Schneidemühl”. Kapelusz ofiarowany do Izby Muzealnej przez wnuka właściciela Guido Schmidta zamieszkałego w Anglii.

Cylinder
cylinder1 cylinder2

Cylinder, atłas. Po wewnętrznej stronie napis „F. Kantorowicz Schneidemühl” – reklama sklepu Felixa Kantorowicza zajmującego się sprzedażą kapeluszy, nakryć głowy i futer przy ul. Friedrichstrasse 35 (ob. ul. Spacerowa). Ofiarowany do zbiorów Izby Muzealnej przez panią Else Gross z Berlina zamieszkałą wcześniej w Pile przy Wilhelmsplatz 13 (nie istnieje – ob. Al. Piastów).

Cylinder
cylinder3

Cylinder, atłas. Należał do Williego Höhne ze Skórki zakupiony ok. 1910 r. w sklepie Alfonsa Ulbricha zajmującego się handlem kapeluszami i innymi nakryciami głowy przy Nowym Rynku 20. Po wewnętrznej stronie tłoczona winieta reklamowa sklepu z napisem: „Alfons Ulbrich Schneidemühl Neuer Markt 20” Ofiarowany przez Rudiego Krenza zamieszkałego w miejscowości Wedel pod Hamburgiem.

Pudełko na lekarstwa
pudelkona lekarstwa

Pudełko na lekarstwa, papier. Na wieku pudełka reklama Apteki Cesarza Wilhelma , której właścicielem był dr Albrecht Conradi, mieszczącej się przy Wilhelmsplatz 9 (nie istnieje – ob. Al. Piastów).

Maszyna do pisania Klein Adler 2
maszynadopisania

Maszyna do pisania Klein Adler 2, metal, drewno, tworzywo sztuczne?, wyprodukowana w zakładzie Adlerwerke Heinrich Kleyer A.G. Frankfurt am Mein. U góry nazwa i logo producenta. Poniżej tabliczka z reklamą sklepu z maszynami do pisania i warsztatu Theodora Barischa przy Breitestrasse (ob. ul. 11 Listopada u zbiegu z pl. Konstytucji 3 Maja). Ofiarowana do zbiorów Izby Muzealnej przez Ch. I Rofla Kalotschke zamieszkałych dawniej w Pile przy Teichstrasse 5 (ob. ul. M. Drzymały).

Tabliczka do pisania należąca do Bruno Golza wujka Piete Kuhr
tabliczka tabliczka2

Tabliczka do pisania należąca do Bruno Golza wujka Piete Kuhr. Na pierwszej stronie widoczne fragmenty pisma, na drugiej rachunki.

Pudełko od zapałek z reklamą sklepu z cygarami Kurta Zühlke
pudelko

Pudełko od zapałek z reklamą sklepu z cygarami Kurta Zühlke przy Friedrichstrasse 25 (ob. ul. Spacerowa), drewno, papier malowany farbami czarną i srebrną.

Etui do okularów
etiudo okularow

Etui do okularów z irchową szmatką z nadrukiem reklamowym salonu optycznego Alfreda Platzka przy ul. Schlageterstrasse 5 (nie istnieje – ob. fragment pl. Zwycięstwa).

Przybornik z materiałami do szycia
przybornik

Przybornik z materiałami do szycia z nadrukiem reklamowym firmy Erwina Krügera zajmującej się handlem węglem przy Ackerstrasse 53 (ob. ul. Ludowa), skóra, materiał.

Biała opaska na rękę członkini Pilskiego Oddziału Ojczyźnianego Stowarzyszenia Kobiet
opaska

Biała opaska na rękę członkini Pilskiego Oddziału Ojczyźnianego Stowarzyszenia Kobiet z malowaną czarną farbą nazwą stowarzyszenia, naszytym czerwonym krzyżem i baretką. Opaskę podarował do zbiorów Izby Muzealnej Oskar Schatz zamieszkały dawniej w Pile przy ul. Albrechtstrasse 11 (ob. ul. Okrzei).