

Akt erekcyjny małej architektury (nowego pomnika) Ofiarodawcą dokumentu są Zarząd Okręgu Związku Inwalidów Wojennych Rzeczypospolitej Polskiej w Poznaniu i Fundacja Pomocy Inwalidom Wojennym i Inwalidom Żołnierzom Wojska Polskiego im. płk Fryderyka Laskowskiego w Pile Pomnik (obelisk )odsłonięty w roku 70. rocznicy zakończenia II wojny światowej i 95 – lecia Związku Inwalidów Wojennych RP powstał u…
ur. 21 lutego 1925 w Gaju Małym pow. Szamotuły, zm.29 lipca 2007 w Chodzieży, pochowany na cmentarzu parafialnym w Szamotułach, kwatera XIII.8/21. Artysta plastyk, malarz pejzażysta, kolorysta. Zajmował się malarstwem sztalugowym, rysunkiem, akwarelą, polichromią i mozaiką. Nestor plastyki pilskiej. Nazywany ostatnim romantycznym piewcą ziemi nadnoteckiej. Nie związany etatowo z żadną instytucją. Pochodził z rodziny rolniczej,…
Kliknij aby posłuchać naszego hejnału
1905-1993, salezjanin, pierwszy proboszcz kościoła pw. Świętej Rodziny w Pile Urodził się 23 lipca 1905 roku w Brzezinach Nowych w pow. kozienickim. Syn Piotra i Anny z Wieczorków. Po ukończeniu gimnazjum w Oświęcimiu wstąpił do Zgromadzenia Salezjańskiego. Nowicjat odbył w Czerwińsku w latach 1927-1928, tam tez złożył 24 lipca 1928 r. pierwsze śluby. Drugie śluby…
Urodzona 1 sierpnia 1913 roku w Wilnie, zm. 26 lutego 1988 roku w Poznaniu, pochowana na cmentarzu w Puszczykowie. Plastyk, pedagog Córka Hieronima Ginko i Filomeny ze Smolskich. Po zdaniu matury w Państwowym Gimnazjum im. Elizy Orzeszkowej wstąpiła na Uniwersytet Stefana Batorego w Wilnie. Po roku studiów na polonistyce przeniosła się na Wydział Sztuk Pięknych….
Urodziła się 20 maja 1925 roku w Nakle nad Notecią, zm. 7 lutego 2015 roku w Pile, pochowana na cmentarzu parafialnym w Nakle nad Notecią. Nauczyciel i wychowawca młodzieży, harcerka, współpracownica salezjańska. Była córką Jana i Anny Gustawy z domu Świder, pochodziła z rodziny o patriotycznych tradycjach, miała czternaścioro rodzeństwa, siedmioro z nich należało do…